Elektromotor je příkladem účinnosti z hlediska spotřebované a získané energie, což je důvod, proč si lidé kupují elektromobily. Na druhou stranu je zima specifická, zejména pokud jde o elektromobily a zejména jejich baterie.
Chlad zpomaluje chemické procesy, což má za následek snížení výkonu, a tedy i dojezdu, často až o 20 nebo dokonce 30 %. Kromě toho se část energie spotřebuje na vytápění kabiny, protože elektromobil nemá odpadní teplo spalovacího motoru. To má za následek nutnost častějšího nabíjení a lepší plánování delších cest.
Zima ovlivňuje i samotné nabíjení. Studená baterie absorbuje energii pomaleji a méně efektivně, což může prodloužit dobu potřebnou k dobití.
V tomto ohledu mají elektromobily, které nabízejí předehřev baterie, výhodu. To lze aktivovat jednoduše prostřednictvím aplikace v automobilu nebo přímo ve voze a zajistit, aby baterie před nabíjením dosáhla ideální teploty. To šetří čas a chrání baterii před zbytečným opotřebením. Její ochrana však není jen tak.
Je důležité nenechat baterii v zimě zcela vybít, protože zcela vybitá baterie bude mít největší potíže s obnovením své kapacity. Obecně může pomoci také parkování v garáži, ať už se jedná o nový nebo poháněný elektromobil .
Pokud jde o specifika elektromobilu v zimě, je klíčové začít toto období se stoprocentní jistotou, že vše funguje přesně tak, jak má. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je zajít do servisu na preventivní kontrolu před prvními mrazy.
U elektromobilu je třeba kontrolovat zejména stav baterie, brzdového systému, podvozku a topení, které v zimě potřebujete mnohem více než jindy. Zkontrolujte také, zda správně fungují stěrače, zda je nádržka ostřikovačů naplněna zimní kapalinou do ostřikovačů a zda všechna světla na vozidle fungují tak, jak mají.
Jakmile to vyřešíte, přijde na řadu obutí vozu. Zimní pneumatiky jsou pro elektromobil naprostou nutností a jejich kvalita hraje velkou roli.
Protože je elektromobil díky baterii těžší, potřebuje také kvalitní pneumatiky, které zvládnou jízdu na sněhu, ledu a mokru. Nešetřete na nich a sáhněte raději po osvědčených značkách, které mají nejvyšší hodnocení. Sledujte, jak se chovají na sněhu, kolik energie z vozu spotřebují a jaký mají odpor, který může prodloužit dojezd.
Nezapomeňte na tlak v pneumatikách . Při nízkém tlaku se zhoršují jízdní vlastnosti a zvyšuje se spotřeba energie, což se vám v zimě vymstí. Při pravidelné kontrole tlaku dbejte na doporučení výrobce, ale také na aktuální stav vozovky.
Součástí specifik zimního období v souvislosti s elektromobilem je přizpůsobení jízdy. Ta ovlivní dojezd, který je v době nízkých teplot zásadní.
Před každou jízdou předehřejte auto. Většina elektromobilů má funkci předehřevu, kterou můžete aktivovat prostřednictvím aplikace. Tím se nejen zahřeje kabina vozu, ale také se připraví baterie, čímž se zlepší její výkon. Pokud navíc předehřejete vůz ještě v době, kdy je připojen k nabíječce, ušetříte energii baterie pro samotnou jízdu, což také prodlouží váš dojezd.
Během jízdy sledujte topení. Teplo je příjemné, ale topení je jedním z největších žroutů energie. Nastavte ho s mírou, ideálně na příjemnou, ale ne zbytečně vysokou teplotu. Pokud máte vyhřívání sedadel nebo volantu, využívejte ho co nejvíce.
Zejména v zimě nezapomeňte na ekologický režim, který nabízí většina elektromobilů. Tento režim účinně optimalizuje výkon vozu, snižuje nároky na vytápění a přispívá k plynulejší jízdě. V zimě je to skvělý způsob, jak prodloužit dojezd a zároveň jezdit úsporně. Pokud jde o samotnou jízdu, plynulost a předvídavost jsou v zimě naprosto zásadní.
Elektromobily mají okamžitý točivý moment, což je skvělá věc, ale v zimě to může způsobit nepříjemné problémy na kluzkých silnicích. Šetrné přidávání plynu a brzdění jsou klíčem k hospodárné a samozřejmě bezpečné jízdě.
Zima dokáže překvapit i ty nejzkušenější řidiče, proto se vyplatí být připraven na všechno. Stejně jako u spalovacích automobilů je zimní výbava nejen nutností, ale také nejlepším způsobem, jak ušetřit čas, nervy a energii.
Odmrazovač zámků a oken vám může doslova zachránit ráno. Tento výrobek rychle rozmrazí zámek, zapuštěné kliky nebo okna a zbaví váš vůz vrstvy ledu bez větší námahy. A co víc, zabraňuje tvorbě námrazy, takže pokud je váš vůz zaparkován venku v mrazivých teplotách, mohou vám pomoci plachty na čelní sklo nebo celou karoserii.
Stejně tak by mělo být povinnou zimní výbavou každého auta koště na sníh. Vyberte si takový, který má dostatečně dlouhou násadu, ideálně teleskopickou. Tak zvládnete odklidit sníh nejen z oken nebo boků, ale také ze střechy.
Pokud se chystáte do hor, měli byste mít kromě zimních pneumatik také zimní řetězy . Budou se vám hodit na kopcích, v hlubokém sněhu nebo na zledovatělých silnicích.
V každém případě údržba, provoz a cestování s elektromobilem v zimě může mít na první pohled rizika nebo výhody, ale při správné prevenci a péči se nemusíte ničeho vážného obávat. Dbejte také na zásady jízdy v zimě, včetně opatrné defenzivní jízdy, a vyhnete se problémům!
zakoupené na runder.cz 19.11.2024
zakoupené na runder.cz 22.11.2024
zakoupené na runder.cz 25.11.2024
zakoupené na runder.cz 03.12.2024
zakoupené na runder.cz 21.11.2024
zakoupené na runder.cz 17.11.2024